|
Bemutatkozás, a település története
A település első írásos említése egy 1234-es adományozási oklevélben találták meg. A Henyevölgyeként említett területet 1403-ban Zsigmond király adományozta a Pető-családnak.
Így a két részből álló Henye egyik fele megkapta a Pethőhenye nevet. A másik rész az Ördög-család birtokaként Ördöghenye lett a 1430-as évektől. Az Ördög-család birtokát a törökök felégették. Még 1666-ban is pusztaként említik ezt a területet. Az itt élő lakosság legfontosabb foglalatossága a szőlőtermesztés volt.
Az 1800-as években közepén már 29 ház állt itt, és 239 lakosa volt a falunak. Közigazgatási szempontból a zalaegerszegi járáshoz és a zalaszentiváni közjegyzőséghez tartozott.
Az 1900-as évek elején 430 fő lakott a településen. Az alapvetően földművelésből és bortermelésből élő település szempontjából jelentős mozzanat volt a hegykösség megalakulása 1939 szeptemberében.
1943-ban Pethőhenye és Ördöghenye egyesítéséből létrejött Pethőhenye, melynek területe így összesen 2048 kat. hold lett.
Szent István tiszteltére 1777-ben fakápolnát emeltek a szőlőhegyen. 220 évvel később, 2001-ben készült el a falu központjában a Szent István-templom. Ez utóbbit Makovecz Imre tervezte, aki a község díszpolgára. A templom nagy közösségi összefogással, a megépítésére létrehozott alapítvány segítségéval épült fel. Meghatározó épülete nemcsak a közösségnek, hanem a környező településeknek is. Este a kivilágított templom ide vonzza az erre utazók tekintetét.
A község külterületén az országban egyedülálló, védett növényfajokat is magába foglaló sárgalenes fenyőerdő-társulás található néhány foltban. Az észak-zalai régióban ez az egyetlen terület, ahol mészkedvelő növények élnek.
Az 1945 utáni rohamos népességcsökkenés csak az 1990-es évek elején állt meg. Egyre többen-különösen napjainkban- választják lakóhelyül a megyeszékhelyhez közel lévő, csendes, szép fekvésű községet. A régi házakat sorra újítják fel, és épülnek az újjak. A városi lakosság számára ez a környék legkeresettebb települése. A vonzerőt a természet adta szépségen az is növeli, hogy a község minden közművel ellátott.
A 2006-ban elfogadott településrendezési tervben 150-nél több építési telek került kialakításra.
Vallási- és hitélet Pethőhenyén: A Szent István templom múltja és jelene
Nem hiszem, hogy a semmiből épül Pethőhenye. Az ősök végeláthatatlan sora élt itt. A római kor cserepétől a pálosok imáján át a megújult templomban ezrek fohászkodnak velünk. Költözzön egyetértés a szívünkbe, szolidaritás, bizalom, ha a jövőnkre az utánunk jövőkre gondolunk.
2004 Adventjén
Makovecz Imre
Makovecz Imre írása
Egy falu templomot szeretne építeni. Megkeresnek, hogy menjek oda és mutassam meg. hogy hol legyen a templom. Elmegyek, a falu közepén van egy dombocska, a domb tétjén van egy hangosbeszélő, egy oszloptrafó és valami toronyféle, valószínűleg tűzvigyázó hely és hát ordít, hogy itt kellett lennie valaha egy templomnak, de már nincs ott.
Hát ide kell építeni. Megegyezünk, meg is rajzolom, és mondom nekik, hogy először ássák meg a helyét, hogy lássuk mi van ott. Ásnak egy kétszer két méteres gödröt, csontok jönnek elő, két méter mélységben. Mondom nekik, hogy hát igen, ezek szerint itt valami volt, temető, cinterem, kezdjék el a kutatást. El is kezdik egyre csak jönnek elő a csontok. Mondom, csináljanak egy nagy ládát, gyűjtsék össze a csontokat, azzal a pappal, ahová ők tartoznak beszéljék meg, hogy újra el kell temetni őket. Kiássák az alapokat, az összes csontot egy hatalmas ládába összegyűjtik, de már ezeregyszázból való pénz jön elő, ezerhatszáz-ezerhétszázas évekből való vékony téglák, törmelékek, egyebek.
Eljön a nap, amikor három pap teljes ornátusban eltemeti a holtakat, körülállja a falu a sírt, énekelnek, bocsánatot kémek a megbolygatott halottaktól és újra eltemetik őket, dombot emelünk föléjük, és arra egy nagy keresztet és folyik az építkezés?..
(Országépítő 2000/3)
|
Ceruzarajz a főhomlokzatról
A csontok újratemetése |
A kész templom torony oldal nézetből. |
A kész templom torony szemből. |
|
A készülő torony szerkezete. |
Félkész állapotban. |
|
|
|